SANAL ŞEYHLER!

Öncelikle teşbihteki nahoş başlık için affınıza sığınıyorum. Fakat bu menfi cereyana yakışacak en uygun başlık buydu sanırım..

Teknoloji çağının en büyük ürünü olan internet hemen hemen tüm evlerin vazgeçilmez temel ihtiyaçlarından biri olma yerini aldı maalesef ki..

İnternet kullanımının dünya ve Türkiye genelinde her geçen gün artıyor olması ve internet kullanım yaşının da her geçen gün aşağıya çekiliyor olması beraberinde maddi ve manevi bir çok riski de getiriyor. Bilhassa yeni yetişen çocuk ve gençlerin, şartlarına tamamen yabancı oldukları şu dünya hayatında yolculuk yaparken manevi tekemmüllerini internet başında saatlerce vakit geçirerek tesirsiz hale getiriyor olmaları içler acısı bir durum doğrusu..

Anne ve babalar evlatlarının cevher gibi istidatlarını TV veya internet karşısında şuursuzca vakit geçirerek körertmelerine sebep oldukları için mahşerde ne büyük hüsran yaşayacaklarını bilseler keşke ah bilseler..

Gençler sanal alem şeyhlerinden aldıkları irşadı, ahlakına ve âlemine yerleştirerek doğru olanın o olduğu tevehhümüyle büyüye dursunlar, öte yandan anne ve babalar bize değmeyen çocuk bin yaşasın modunda kendi alemlerinde zevk içinde vakit geçirmenin keyfini sürmekteler..

Afrika fakiri bir edep ve ahlâk ile hayat sürmenin zirvesine bayrağı diken bu zihniyetin, müstakbelinde ki tahrip ve inkirazı hangi lisanın üslubuyla anlatsam bilemedim..

Şahsiyet ve karakter analizi noktasından baktığımızda müridi bol olan sanal şehylerin yaptığı irşadın tezahürünü hâli hazırda ki uygulamalarda görüyoruz. Tiktok denen uygulama, ahlaksızlığı işmam eden rezil insanlarla lebaleb dolu. Kendisi kullandığı yetmiyormuş gibi birde evladını o rezalete alet ederek fıtratında ve ahlâkında telafisi mümkün olmayan tahribatlar yapıyor. Umûmü'l-u belvâ olmuş bir hadise ile savaş halindeyiz..

İnstagram, Telegram, Twitter ve adını yazmaktan imtina ettiğim bir çok uygulama bu fuhşiyata çok müsait bariz misallerdir..

İçerikleri mi? 

Sormayın gitsin! Tam bir sefahat ve masiyet arenası..

İçtimaî ve şahsî hayatı ciddi manada sekteye uğratan sanal alemi kontrollü bir şekilde neden kullanamıyoruz?.

 Anne karnında ki göbek bağımız keyfiyetinde, olmazsa olmazımız olmuş internet. O olmadan hayatımızı idame ettirme dirayetine sahip değiliz. Misafirliğe gittiğimizde bile ilk sorduğumuz şey wi-fi şifresi oluyur..

Biz ebeveyinler olarak kendimiz internet bağımlılığından kurtulamamışız ki çocuklarımızı nasıl muhafaza edelim. Evlerde herkes kendi sanal aleminde birbirinden kopuk yabancı hayatlar yaşıyor. Ailesiyle paylaşamadığı en mahrem meselelerini, sanalda tanımadığı yabancı insanlara tek tuşla meze yaparken hangi duygunun mahrumu olarak yapıyor bilinmez ama şu bir gerçekki İnternet ile bağımız kuvvetlendikçe aile içi muhabbet ve diyaloğumuz koptu..

Bahtsız ve talihsiz bir asrın teknoloji bağımlısı hür köleleri haline geldik. Şimdi diyeceksiniz ki bu internetin maslahata medar hiç mi bir yönü yok? Elbette var. Hayra vesile olacak bir çok tarafı da var. Fakat hâli hazırda ki internet kullanıcılarında o teyakkuz ve şuur yok ne yazık ki. Bilinçsiz bir şekilde hunharca istimal edildiği için, bahse konu olan maksuda medar mânâ tahakkuk etmiyor..

Çok fazla detaya girmek istemiyorum. Herkesin sanal alem hakkında iyi veya kötü bir kanaati vardır elbette. Müstakim bir iman dersi almamış, İslam'ın rahle-i tedrisinden geçmemiş bir gençliği, İnternetin irşadına bırakırsak, müstakbelde bozuk ve tefessüh etmiş, amaçsız ve nevrotik bir neslin gelmesine sebep olacağız..

Böylesi dehşetli bir hâle hangi vicdan razı olur. Olmaz ve olmamalı..

Son olarak Üstad Bediüzzaman Hazretleri"Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve mânevî derslerdir ki, o dersler fıtratımda, adeta maddî vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş" diyor. Ve ilaveten " insanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir." Dediği hakikatleri evlâdlarımıza ve gençlerimize tatbik etmeyi ebeveyinler olarak en büyük vazife bilmeliyiz..

Bir neslin çürümesi, bir asrın çürümesi demektir..

Bakî ve esen kalın..

YORUM EKLE
YORUMLAR
MALCOLM X
MALCOLM X - 1 hafta Önce

VALİDELERDE İNTERNETE ESİR NEYLERSİN Kİ..
İMAM-I AZAMIN BAL HİKAYESİ GİBİ OLMALI..
40 GÜN İNTERNETSİZ YAŞAMALIYIZ Kİ SÖZLER TESİR EDE , İNTERNET BAĞIMLILARINA

Hamse
Hamse - 1 hafta Önce

gerçekten tespitleriniz doğru. Kafam rahatlasın, biraz nefes almak adına çocukları tv, telefona hapsettik. sonuç :huysuz, bağıran çağıran, emir veren çocuklar oldular

dirayet metanet
dirayet metanet - 1 hafta Önce

malesef herkes aynı dertden muzdarip.
ama herkesin bu konuda tedbirleri alması gerekmekdedir.

Selman Bilir
Selman Bilir - 1 hafta Önce

Zamanın vebası haline gelen öyle pespaye internet sosyal medya uygulamaları var ki buna işaret eden muazzam bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık gerçekten

Hamse
Hamse - 1 hafta Önce

gerçekten tespitleriniz doğru. Kafam rahatlasın, biraz nefes almak adına çocukları tv, telefona hapsettik. sonuç :huysuz, bağıran çağıran, emir veren çocuklar oldular

Hamse
Hamse - 1 hafta Önce

gerçekten tespitleriniz doğru. Kafam rahatlasın, biraz nefes almak adına çocukları tv, telefona hapsettik. sonuç :huysuz, bağıran çağıran, emir veren çocuklar oldular.