Kişisel Verileri Koruma Kurulu WhatsApp'ın 'zorunlu güncelleme' kararını görüşecek

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu WhatsApp'ın 'zorunlu güncelleme' kararını görüşecek

WhatsApp'ın Facebook ile veri paylaşımını öngören yeni sözleşme dayatması Türkiye gündemine oturduktan sonra Rekabet Kurulu harekete geçti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rekabet Kurulu’nun 11 Ocak 2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Facebook  hakkında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldı.

"DAHA ÇOK VERİ İŞLENMESİ..."

Konuya ilişkin Rekabet Kurulu'ndan bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, "Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir." ifadeleriyle güncelemenin içeriği hatırlatıldı.

"CİDDİ VE TELAFİSİ OLUNMAYACAK ZARARLAR"

Söz konusu uygulamaların soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalinin haiz olduğu belirtilen açıklamada, "4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir." denildi.

YARINKİ TOPLANTIDA GÖRÜŞÜLECEK

Öte yandan Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan WhatsApp'la ilgili bir son dakika açıklaması daha geldi.

Kurul, WhatsApp'ın "zorunlu güncelleme" kararının yarınki toplantıda ele alınacağını duyurdu.

Rekabet Kurulu ndan Facebook ve WhatsApp a soruşturma #1

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER