Xiaomi ve OPPO depremi önceden bildirecek

Xiaomi ve OPPO depremi önceden bildirecek

Teknoloji şirketlerinden Xiaomi ve OPPO, doğal afet için Çin’de önemli bir yatırım yaptı. Kullanıcı hayatını ele alan bu yatırım, telefon ve diğer ürünlerin deprem öncesinde bildirim sağlamasını amaçlıyor.

Son zamanlarda sıkça meydana gelen depremlerden dolayı üreticiler, bazı ürünlerinde deprem öncesi bildirimler sunmaya başladı. Halihazırda bunu yapan birkaç şirket zaten mevcut. Ancak son raporlar, Xiaomi ve OPPO’nun bu konuda daha hassas olacağını gösteriyor.

Xiaomi ve OPPO deprem bildirimini geliştirecek

Normalde Xiaomi’nin akıllı telefonlarında bu özellik mevcut. Ancak Çinli üretici bunu biraz daha ileri seviyeye taşımak istiyor. Öte yandan OPPO’da, yine rakibi Xiaomi’yle aynı düşüncede. Dolayısıyla her iki firmada deprem öncesi bildirim sağlamak için kendi ülkelerinde bulunan Chengdu Meihuan Technology Co. Ltd. şirketine yatırım yapmaya karar verdiler.ugün çıkan haberlere göre Chengdu Meihuan şirketinin sermayesi, iki teknoloji şirketinin yatırım yapmasından sonra bir anda yükseldi. Kayıtlı sermayesi 13 milyon yuan olan şirket, Xiaomi ve OPPO yatırımını sonrasında bu sermayeyi 14 milyon yuan’a  çıkardı.

Xiaomi ve OPPO

Deprem öncesi uyarı, şu anda pek çok cihazda mevcut. Örneğin gelişmiş akıllı TV’ler ve cep telefonlarının bir kısmı, olası bir depremde bu bildirimi alabiliyor. Hatta geçtiğimiz hafta Çin’de yaşayan bir vatandaş, Redmi K40 modeli sayesinde depremden önce bir uyarı mesajı aldı ve evini hemen terk etti. Bu olay, Xiaomi’ye olan ilgiyi de arttırdı.

Ancak Xiaomi, bu işlevini yeni yatırım yaptığı firma ile biraz daha ileri seviyeye taşımak istiyor. Aynı şekilde OPPO’da, bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde iki firmanın akıllı telefon ve TV’lerin’de, deprem öncesi bildirimleri görmek mümkün olacak. Bunun için asıl görevi ise Chengdu Meihuan firması sağlayacak.

Chengdu Meihuan  kimdir ve ne zaman kuruldu

Deprem öncesi erken uyarı araştırmalarına odaklanan Chengdu Meihuan şirketi, 2008 yılında Çin’de kuruldu. Yasal temsilciliğini  Wang Tun‘un üstlendiği bu şirket; deprem hizmetleriyle ilgili teknolojik mal ithalatı ve ihracatı hizmetleri sunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER