TESANÜD

“Bekarlık, bîkârların kârıdır. Bâkire, iki sülüs kadın bir sülüs erkektir. Bekâr, iki sülüs erkek bir sülüs çocuktur. İzdivaç tasfiye tehzip eder.”Sünühat.

Üstadımızın bu muhteşem tespiti aile hayatının temellerini atarken bilinmesi gereken en mühim fıtri hakikattir. Evlenecek bir genç kız bakire iken bünyesinde taşıdığı 3’te birlik erkeklik damarını evleneceği kocasına vermeli ve kocasındaki 3’te birlik çocukluk damarını almalıdır. Bu alışveriş esasen aile hayatındaki tesanüdün temeli ve esasıdır. Maalesef günümüzde ailelerde tesanüdün meydana gelmemesi bu ince ve fıtri hakikatin hayata tatbik edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Temasül tezadın sebebidir, tenasüb tesanüdün esasıdır. R.Nur

Aile hayatında birbirine benzeyen özellikler muhatap hesabına terk edilmezse tezatlar meydana gelmektedir. Halbuki tenasüb, yani birbirine münasip vaziyet almak tesanüdü meydana getirir. Evlenen kadın kendinde bekarken var olan erkeklik özelliği kendini muhafaza için verilmiş bir kuvvedir. Bu özelliğini evlendikten sonra taşıması icab etmez. Kocasının himayesine ve muhafazasına girmek bu özelliğini kocası hesabına terk etmesini icab ettirir. Erkekteki çocukluk damarı ise yardıma muhtaç olduğu (yemeğini yapmak, elbiselerini yıkamak, bir takım şahsi ihtiyaçlarını karşılamak gibi) bazı ihtiyaçları ailede annesi tarafından karşılanırken evlendikten sonra bu ihtiyaçları hanımı tarafından karşılanacaktır. Böylece bu fıtri alışveriş yani erkeğin çocukluk damarını karısına kadının da erkeklik damarını kocasına vermesi netice verir ki; Aile hayatında tesanüdü elde etmiş karı koca, erkek yüzde yüz erkek, kadın ise 3’te 1 çocuk 3’te 2 kadın olarak tesanüdün mayası oluşturulur.

Erkek, himaye ve muhafaza rolünü tam yapar, kadın ise çocukluk damarı ile himayeye girer muhafaza olunur kadınlık vazifesini tam yapar.

Tesanüde giden yolda tevazu ve hoşgörü 1. Basamaktır, muhatapların birbirine ters gelen taraflarını hoşgörü ve tevazuyla karşılamak gerekir. Tesanüde giden 2. Basamak fedakarlık ve muavenetdir, muhatabın eksik olan tarafını fedakarlıkla tamamlayıp ona yardımcı olur. Tesanüdü sağlayan 3. ve en önemli basamak vefa (bir nevi feda) kendi özelliklerini mesela kadın erkeklik damarını, erkek çocukluk damarını muhatabı hesabına feda etmesidir yani hafa türabında çürütmesidir.

Netice: Cemiyet hayatında kadın ve erkek fıtri rollerini üslenmedikleri için kadın kocasına kocişko babişko canişko gibi hitaplarla ondaki çocukluk damarını canlı tutmaktadır. Ve kendisindeki erkeklik damarını da kendi ayakları üzerinde duran bir kadın portresi çizerek muhafaza etmektedir. Erkekleşmiş kadınlar, çocuklaşmış erkeklerle hakiki bir yuva kurup karı koca olamamaktadırlar. Bir nevi cennet bahçesi olan aile saadetini tadamadıkları için 2 eş olarak her an dağılmaya müsait ve en ufak sıkıntıda tarumar olan bir birliktelikten öteye gidememektedirler. EŞ- KADIN, KADIN- HANIM, HANIM- REFİKA-İ HAYAT olmak isterse bu sırrı anlaması zaruridir. Ta ki sağlıklı ve istikametli bir nesil o yuvada yetişsin.

Aile hayatlarımızın ve cemiyetimizin bu hakikatleri anlayıp yaşayacağı zemini ve zamanı YÜCE RABBİMİZ’DEN NİYAZ ediyoruz…

VESSELAM

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih seven
Fatih seven - 2 hafta Önce

Allah razı olsun.

Metin
Metin - 2 hafta Önce

Muhkem bir aile müessesi kurmak niyetinde olanlar için, mühim bir inceliği nazara vermişsiniz.
(Allah razı olsun abi)

m.yusuf
m.yusuf - 2 hafta Önce

Çok istifadeli.Allah razı olsun

Baz-ul eşheb
Baz-ul eşheb - 2 hafta Önce

Harika

Tamer acımaz
Tamer acımaz - 2 hafta Önce

Allah razı olsun

Talip  bacak
Talip bacak - 2 hafta Önce

Acilen her yere yayılıp okunması gereken elzem olan bir makale.
Yüreğine sağlık ağabeyimiz.

Şeref kazıcı
Şeref kazıcı - 2 hafta Önce

Allah razı olsun abi

Ahmet Hürüm
Ahmet Hürüm - 2 hafta Önce

Kadın ve erkek olan her bir ferdin uzeetine düşen vazifeyi fedakârâne bir şekilde
yapmaları gerektiğini unutmamalıdır. Huzur ve bereket dolu bir aile yuvasının
Temini için vefayı hatırdan çıkarmalı. Yazınız için teşekkür ederim.