UHREVÎ KARDEŞLİK 2

Bir önceki makalemizde İslam âleminin bulunduğu durumu gözden geçirmiştik. Küllî bir şekilde fihriste yapmasak da surî bir şekilde değindik. Bu makalemizde de İslam âleminin bulunduğu bu durumu nasıl çözebileceğimize icmalen değineceğiz.

Bizler Ehl-i tefekkür ’üz. Bu cihetle bir şeyi mükerreren düşünüp, anlayabiliriz. Buda mükellef olduğumuza delâlet eder.

Bir taşı 100 kişi kaldırmak vardır, birde 10 kişi. O taşı 100 kişi kaldırdığımız zaman üzerimize düşen görevi paylaşırız, bölüşürüz, azaltırız ve bunun birbirimize mühim faydası olur. Bizler üzerimizdeki yükleri birlik olarak ciddi manada azaltabiliriz. Bunun bir örneği ise sabah namazlarında üzerimizde olan ağırlıktır. Eğer o sabah namazını tek kılarsak o taşı tek kişi kaldırmış oluruz ve ciddi manada yoruluruz. Fakat cemaatle kılarsak o taşı hepimiz birden kaldırır, Üzerimize düşen o ağırlığı hepimiz birden omuzlarız. Bunun emsalleri var. Elhasıl, bu işin yollarından biri namazlarımızı, tesbihatlarımızı, zikirlerimizi vb. ibadetlerimizi ayrı ayrı değil, birlikte yapmaktır. Bu çok mühim bir şey gibi görünmese de gerçekten çok mühimdir.

Bir diğer husus ise emniyet ve İhlas’tan geçer. Bizler birbirimize karşı dürüst olmalıyız. Kimse kimseye karşı dürüst olmazsa, kimse kimseye güvenmezse koparız birbirimizden. Bilbedahe, Ehl-i ilhadlar, Ehl-i dalâletler, mülhidler ve dünyaperestlerin de amacı bu zaten. Bizim birbirimize karşı olan güvenimizi sarsmak. Durmadan iftira atıyorlar. Fakat makalemizin başında da belirttiğimiz gibi biz insanlar Ehl-i tefekkür ‘üz. Bu gibi iftiraların aslı var mı, yok mu fehletmemiz lazım.

Bizler bahusus birbirimizi tedbir etmeliyiz. Her şey fenâ’dır. Bekalık yalnız Kadîr-i Zülkemal olan Kayyum-u Bâkinin’dir. Bizler bu fâni zeminde birbirimizin kötü huylarını görmezden gelmeliyiz. Arkadaşımız bize yumruk mu attı. Biz atmayacağız. Belki yolda kötü bir olay yaşamıştır, o yüzden sinirlidir diyeceğiz. Ama şu anki halimizle bize bir yumruk atan kişiye biz 10 yumruk atarız. Hata-yı ekseriyet budur. Benî-Âdemin içindeki nefis, sürekli vesvese verir. Bizler Risale’î Nur talebeleri olarak haif kişiler değiliz. Asıl haif olan nefsimizdir. Bilbedahe bizim, Sâni-i Zülcemal olan Allah’a ( c.c ) bağlılığımızdan havf eder.

Kesinlikle ve kesinlikle dindaşımızın bir ayıbını kimseye söylememeliyiz. Bu da en az diğer hususlar kadar mühimdir. O ayıp ne kadar cüz’i olursa olsun, bahsi bile geçmemeli ( Fakat istisnalar vardır. ). Eğer sen o ayıbı söylersen, o ayıp ondan ona intişar eder. Buda o ayıbı yapan kişiyi mahcup eder. Diğer dindaşlarıyla arasında olan bağlılığını zedeler.

Vazıhdır ki mühim bir mevzu ise sevgi ve saygıdır. Eğer bizim kalbimizde sevgi duygusu yoksa bu ruhumuza gaddarane bir şekilde eşedd-i zulüm eder. Buda psikolojik olarak çökmemize, ardından ise ibadetlerimizde aksama yaşamamıza sebep olur. Ve eğer bu muvakkat olan zeminde ibadetlerimizde aksama yaşarsak tahmin edebileceğiniz gibi çökeriz. Ani bir şekilde tebeddülât’a uğrarız. Kavi ve müstekar ve müstemir bir biçimde Hâkim-i Hafız’a ( c.c ) yönelmeliyiz.

Saygı ise bir sevgi kadar lazımdır. Bu iki mühim husus aslında ayniyettir. Bu ikisi arasındaki mizan sürekli eşittir. Saygı olmazsa sevgi, sevgi olmazsa saygı olmaz. Nefs için bunlar çok lazımdır. İkisi arasında muvazene yapılamaz. Zira bunlar olmazsa o renkli dünyamız bir anda siyah beyaz bir hal alır.

Hülâsaten, bunları uygularsak, inşAllah amacımıza daha emin adımlarla ilerleriz. Fakat birkaç husus daha var ki, onları da sonraki makalemizde yazalım. Meyusiyet’e kapılmayalım, Şahid-i Ezelî olan Rabbimiz bizleri hüsrana uğratmaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferit bolatkale
Ferit bolatkale - 1 hafta Önce

MaşaAllah Ubeyd kardeşim yazındaki manalar kelamından yüce olmuş..Allah-u Teala feyzini artırsın.

Abdulbaki
Abdulbaki - 2 hafta Önce

MaşAllah Kaleminize Sağlık...

m.yusuf
m.yusuf - 1 hafta Önce

Allah razı olsun

Ahmet Münib Bolatkale
Ahmet Münib Bolatkale - 1 hafta Önce

Allah kalemini kuvvetlendirsin. Allah razı olsun. Devamını heyecanla bekliyoruz inşAllah.

Şeref kazıcı
Şeref kazıcı - 1 gün Önce

Sadakte sadakte sadakte ey nazarı güzel kendi güzel kelamı güzel kardaşım ubeyd efendi makalelerinizin devamını iştiyakla taleb edib bekliyoruz inşaAllah fiemanillah