Büyük fedakarlık: 6 madenciyi kurtardı, kendisi vefat etti

41 madencinin vefat ettiği 11 işçinin de yaralandığı maden ocağındaki patlamada Yener Saygın, yaralı kurtulduğu kaza sonrası ocağa geri dönerek 6 yaralı arkadaşını kurtardı ancak ocakta vefat etti

Büyük fedakarlık: 6 madenciyi kurtardı, kendisi vefat etti

Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesinde grizu patlaması meydana geldi. Patlamada 41 maden işçisi hayatını kaybederken 11 işçi yaralı olarak kurtuldu.

Vefat eden madencilerden biri de Yener Saygın. Yener Saygın'ın babası emekli madenci Faik Saygın, “Kazanın olduğu gün Yener'in mesaisi yokmuş, şefini aramış 'Bugün benim işim var ben 16.00-00.00 mesaisine gelmek istiyorum' demiş. Kazadan sonra yeryüzüne çıkmadan asansörün binileceği kuyu dibinden geri dönerek, 6 arkadaşını kurtarmış. Ama o sırada gaz maskesini düşürmüş. Ben de emekli madenciyim ben de Amasra’da çalıştım. Yener, 2015 yılında buraya gireceğim dedi. Bir şey demedim. Sonra işe başladı. Yener işine bağlı bir insandı. Normal zamanda iş yerinde bir arıza çıksa hemen giderdi, meraklıydı'' dedi.

Yener Saygın’ın ağabeyi Ömer Saygın ise, “Yener değişik sektörlerde çalıştı. En sonunda madende işbaşı yaptı. Biz de izin verdik. Yener çok cesur bir çocuktu, gözü karaydı. O gece Yener’i aradık. Ulaşılamıyordu. O andan itibaren anlamıştık. Yener’in geriye dönerek, 6 arkadaşını kurtardığını öğrendik, büyük bir kahramanlık örneği göstermiş" şeklinde konuştu.

DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER