Domuz eti niçin haramdır?

Öncelikle Cenab-ı Allah bir şeye haram demişse o şeyi haram olarak kabul etmeliyiz. Bunun yanında tabi ki hikmetleri de vardır.

Domuz eti niçin haramdır?

Domuz Eti Niçin Haramdır?    

    Öncelikle Cenab-ı Allah bir şeye haram demişse o şeyi haram olarak kabul etmeliyiz. Bunun yanında tabi ki hikmetleri de vardır.

    Domuz konusunda domuz etinin yenilmemesi ve direk temastan kaçınılmasını gerektiren dini gerekçeler dışında birçok dünyevi ve bilimsel gerekçe vardır. Domuzlar bulundukları her şeyi bitki, yaprak, otlar, solucanlar, yılanlar çürümüş kurtçuklar, bozuk yumurtalar, her türlü dışkı, çöpler ve diğer hayvanlar gibi her şeyi yerler ve bunları sindirme noktasında da yüksek bir uyumluluğa sahiptirler. Domuzlar birçok ülkenin atık temizleme sisteminde ciddi rol oynamıştır.Örneğin Amerika’da domuzlar çöpleri ve zararlı hayvanları yemeleri ve temizlemeleri için caddelere salınmışlardır.

    1900’ler de birçok domuz çiftliği ülkenin çöp temizleme işlemini yürütmek için açılmıştır 1960’lı yılların sonlarına doğru domuzların her türlü çöple beslenmeleri ishal salgınlarına neden olan trichinosis salgınının baş göstermesine neden olmuştur .Amerika’da birçok çiftlikte pişirilmiş çöp domuzların temel yiyeceği ve bu domuzlar daha sonra kesilerek pazarlara sürülüyor ve temel et gıdası olarak tüketiliyor. Modern domuz çiftlikleri şimdi çöp ile besleme tesisler olarak tanımlanıyor ve hükümet tarafından çeşitli kısıtlamalara tabi tutuyor fakat birçok çiftlik sahibi bu kısıtlamaları ve kanun düzenlemelerini uygulamıyor ve bu aralarda evlerden toplanan her türlü çöp ve atık domuzlara yem olarak verilmekte. Türkiye’nin bazı yerlerinde domuz etini araştırarak bulabilirsiniz. Eğer bulduğunuz o etin üzerine kola dökerseniz bir süre sonra kurtlandığını göreceksiniz. İşte bu görüntüden sonra aslında domuz eti yemenin çok mantıklı olmadığını anlayacaksınız.

    Zamanında hastalıklar en fazla Latin Amerika, Afrika ve Asya’nın Müslüman olmayan bölgelerini ve özellikle de Hindistan’ı etkilemiştir. Buna rağmen neden sık tercih edildiği tartışmalara yol açmıştır. Domuzlar her şeyi yedikleri için ve beslenmesi çok kolay olduğu veya etinin çok ucuz olduğu için sürekli insanların önünde iyi bir şey gibi gösterilmeye çalışılıyor. Reklamlar da her ne kadar bize hizmet edeceklerini sunsa da içindeki katkı maddelerine pek güvenemiyoruz. Pek çok şirket için para daha önemli olduğu için olabildiğince domuz etinin faydalı olduğunu göstermeye çalışıyorlar. İçinde bulunduğu kirli şeylerden dolayı midemize girdiğinde sindirim sisteminize zarar veriyor. Düşük etkili bir virüs olsa da bu hastalık genellikle hamile kadınları etkiliyor ve genellikle bu hasta kadınlarının yüzde 20’sinde hastalığın 3.evresinde ölümlere neden oluyor. Her ne kadar inek, koyun ve keçi gibi birçok evcil hayvan insanlara bazı virüsler bulaştırma potansiyeli taşısa da domuzda yayma riski daha yüksektir. 3 büyük dinde domuz etinin insan sağlığı için zararlı olduğu dile getirilmiştir ancak Hristiyan ülkelerinde genelde bu uygulanmıyor çünkü dine bağlılık çok az.

    Domuz biyolojik yapısı gereği fazla miktarda antikor, büyüme hormonu, kolesterol ve lipit içerir. Yanı sıra aşırı miktarda kükürt içermekte. Domuz etindeki sağlığa zararlı canlılardan biri de trişin paraziti. İçinde bulunan fazla miktarda büyüme hormonundan dolayı insan vücudu fazla kilo almakta ve daha sonra şekil bozuklukları meydana gelmektedir. Trişin adı verilen parazit insan bünyesine girerek kalp kaslarına gitmekte ve ölümcül olabilmektedir. İlaveten çiğneme, konuşma kaslarında felçlere neden olur , aynı zamanda damarlarda tıkanıklık menenjit ve beyin iltihaplarına neden olur. İçerdiği aşırı miktarda yağdan dolayı damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp krizine neden olur. İçerdiği kükürtden dolayı eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı ortaya çıkar bunun sonucu olarak eklem yumuşar , vücut ağırlığına dayanamaz eklemlerde bozulmalar meydana gelir.

    Domuz eti yiyenler de el ve ayaklar yağ depolar, kişi tembel hale gelir, fazla miktardaki büyüme hormonundan dolayı doku şişlikleri ve iltihaplanmalar meydana gelir. Bu da burun ,çene, ayakların büyümesine ve şekil bozukluklarına neden olur. Büyüme hormonu aynı zamanda kansere davetiye çıkarır .Çünkü bilimsel bir veri belli yaştan sonra erkek domuzların kansere yakalandıklarını ifade etmektedir. Domuzun haram olmasının nedeni gayet açık ve nettir . Dinlerin çoğunluğu bilimsel olarak zararlı olduğunu gösteren pek çok kanıtlar var . İleride hastalıkla karşılaşacaklarını bile bile tüketenlerde var .Örneğin birçok insan sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyor ancak ona rağmen içmeye devam ediyor. İşte domuz eti tüketimi de o yüzden Avrupa Amerika ve Asya’nın bazı yerlerinde çok fazladır.

HürAvaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER