EBEVEYNLERİN KAÇINMASI GEREKEN 5 KONU

Ebeveynlerin çocuklarına karşı kaçınması gereken 5 konuyu sizler için kaleme aldık.

EBEVEYNLERİN KAÇINMASI GEREKEN 5 KONU

1-ŞİDDET

Çocuğu temelden sarsan ve gelişimine en derin darbedir ŞİDDET. Bu durumunda çocuğumuza öğrettiğimiz kişilik kavgacı, asabiyet, öfke ve şiddette eğilimdir. Bir diğerlerinde ise hüzün, endişe, kaygı ve yalnızlıktır. Ebeveynlerin büyük bir kesimi şiddeti kesin çözümlü bir terbiye metodu olarak görmekte. Şiddet çözüm değildir aksine yeni bir problem hatta travma.Çözümlediği problemlerde de yenilerine, bireyin yetişkinlik döneminde kişilik bozukluğu, depresyon, anksiyete, intihar eğilimi, alkol ve madde bağımlılığı, şiddet eğilimi ve kalıcı travmalara zemin hazırlamış olması muhtemeldir.

Son zamanlarda hepimizin şahit olduğu şiddet, madde bağımlılığı ve cinayetlerde artış bunu kanıtlar vaziyettedir.

2-SEVGİ VE ŞEFKATİ SAKLAMAK

Bir seferinde Hz. Hüseyin'i öptü. Çocuk henüz iki yaşında. Akra bin Habis bu manzarayı görür. Şöyle der: “Benim on çocuğum var! Hiçbirini öpmedim.” Efendimiz (s.a.v.) hayretle baktı bu sözün sahibine ve şöyle buyurdu:

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.”

(Buhari, edebül müfred, 24)

Çocuklar, hasseten ebeveynin sevgisini ve şefkatini hissetmek, görmek, işitmek arzusundadırlar. Bu onlar hatta biz yetişkinler içinde zaruri ve temel bir ihtiyaç cihetindedir.

Nitekim bireyin kişisel gelişiminin altında yatan en önemli etkenlerden biridir sevgi ve şefkati hissetmek. Başarılı çoğu yetişkinin geçmişinde soyut olarak algıladığı sevgi ve şefkat yatar.

Bu aynı zamanda ailevi bağları sağlam ve kuvvetli kılar.

3- MÜKEMMELİ İSTEMEK,KIYASLAMAK

Ebeveynlerin büyük bir kesimi kıyaslama eylemini bilinçaltında “motive” olarak algılamakta. Motive ise “bir işi yapmak için duyduğumuz güçlü istek” diyebiliriz. Kıyaslamanın baş gösterdiği durumlarda ise motivasyon düşmekle kalmayıp çocukta değersizlik, kıyaslanan kişiye karşı öfke ve kin uyanır.

Kıyaslanma durumunda güven duygusunun sarsılması, kaygı ve strestte artış, yetersiz hissetmek kaçınılmazdır. Kıyaslamak yerine çocuğun görünen meziyetleri ile iftihar edip, onların gelişimi için destek çıkmak daha sağlıklı bir gelişim olanağı tanımaktadır.

4-KENDİNİ ÇOCUKLARINDA TAMAMLAMAK

Aslında kendimizi düzeltiyoruz bir başkasında. Bu bazen çocuğumuz olabiliyor. Kendi geçmişimizden yola çıkıyoruz çoğu zaman. Neye hasret kaldıysak,çocuğumuza fazlasıyla verip bıkmasını istiyoruz. Neleri başaramadıysak,o başarsın diye didinip duruyoruz. Nerde kısıtlandıysak, orda özgürleştiriyoruz çocuklarımızı. Ne kadar ağladıysak,o kadar gülsün istiyoruz, çünkü ağladığında bizi ağlatanları hatırlıyoruz. Başaramadığında başarısızlıklarımız geliyor aklımıza,üzülüyoruz. Galiba hepimiz kendimizi çocuklarımızda tamamlıyoruz” diyor yazar aslında başka da bir söze hacet yok ve şöyle bitiriyor;

“Çok verdikçe köle,az verdikçe zalim oluyorlar çocuklarına. Ne evlat ne de bir başkası sana ait değil,sen değil.”

5- FENN-I İLİMLERE ÖNECELİK TANIYIP, DİNİ İLİMLERİ ERTELEMEK

ÜSTAD Bediüzzaman Said Nursi bu mevzuya dair Emirdağ risalesinde şöyle bahsediyor;

Çünkü bir çocuk, küçüklüğünde kuvvetli bir ders-i imanî alamazsa sonra pek zor ve müşkül bir tarzda İslâmiyet ve imanın erkânlarını ruhuna alabilir. Âdeta gayr-ı müslim birisinin İslâmiyet'i kabul etmek derecesinde zor oluyor, yabani düşer. Bilhassa peder ve validesini dindar görmezse ve yalnız dünyevî fenlerle zihni terbiye olsa daha ziyade yabanilik verir. O halde o çocuk, dünyada peder ve validesine hürmet yerinde istiskal edip çabuk ölmelerini arzu ile onlara bir nevi bela olur. Âhirette de onlara şefaatçi değil belki davacı olur: "Neden imanımı terbiye-i İslâmiye ile kurtarmadınız?"

Emirdağ Lâhikası 1 - 42

Evet, mekteplerde dünya maişeti ya rütbeleri için fenleri ders okumak, bu kısacık dünyevî hayatta derecesi, faydası bir ise ebedî hayatta Kur'an ve Kur'an'ın kudsî kelimelerini ve nurlu ve imanî manalarını öğrenmek, binler derece daha kıymetlidir. Onlar şişe hükmünde, bunlar elmas hükmündedir.

Emirdağ Lâhikası 1 - 251

Kaynak: Hür Avaz

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 22:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dilek
Dilek - 7 ay Önce

Çok verimli

SIRADAKİ HABER