Ertuğrul Gazi'nin Oğlu Savcı Bey Kimdir? Osman Bey'in Kardeşleri Kimlerdi? Savcı Bey Gerçekte var mıydı?

Atv ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde Ertuğrul Gazi ilk bölümde obaya geri dönüyor. İkinci bölümde ise Ertuğrul Gazi'nin 3 oğlundan birisi Savcı Bey obaya geliyor. Kuruluş Osman dizisini dikkatle takip edenlerin Savcı Bey ile ilgili detaylar dikkatlerini celbetti. Peki Savcı Bey kimdir?

Ertuğrul Gazi'nin Oğlu Savcı Bey Kimdir? Osman Bey'in Kardeşleri Kimlerdi? Savcı Bey Gerçekte var mıydı?

Osman Bey'in babası olan Ertuğrul Gazi'nin, Osman Bey'den başka çocukları daha bulunuyordu. Bunlardan birisi Kuruluş Osman'ın ilk sezonunda sık sık gördüğümüz Gündüz iken bir diğeri 2. sezonda karşımıza çıkan Saru Batu yani Savcı Bey'dir.

SAVCI BEY KİMDİR?

Osman Bey'in ağabeyi olan Savcı Bey, Oğuzların Bozok kolunun Kayı Boyu’na mensup olup Ertuğrul Gazi’nin üç oğlundan en büyüğüdür. Savcı Bey’in doğum yeri ve tarihi hakkında tarihi kaynaklarda kesin bir bilgi yok ancak, Savcı Bey'in 1287 yılında Domaniç Akmeşhed-Alçay'da vefat ettiği bilinmektedir. Savcı Bey devrin silahlarını ustalıkla kullanmasını, ata binmeyi ve savaş taktiklerini iyi biliyordu.

Babası Ertuğrul Gazi’nin vefatına kadar küçük kardeşi Osman Gazi ile birlikte Kayı Boyu’nun idaresinde, işlerinde yardımcı oldu. Babasının vefatıyla küçük kardeşi Osman Gazi ile birlikte Kayı Boyu’na altı sene idarecilik yaptı. 1287 yılında Bizans kuvvetleri ile yapılan Domaniç İkizce Savaşı'nda şehit olmuştur. Mezarı Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Karaköy'de Akmeşhed mevkiindedir. Her yıl ağustosun son pazarı Karaköy’de geleneksel olarak Saru Batu Savcı Bey’i anma törenleri düzenlenmektedir.

Saru Batu Savcı Şeceresi (Soy Ağacı)
 


banner12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER