Hipnoz Nedir? Hipnoz Ne Demek? Hipnoz Çeşitleri Nelerdir?

“Hipnoz Nedir? Hipnoz Ne Demek? Hipnoz Çeşitleri Nelerdir?” bir çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Hipnoz uyku ve uyanıklık arasındaki bir haldir. İnsanlar yaklaşık 200 yıldır Hipnoz ve hipnozun tekniklerini kullanmaya devam etmektedir.

Hipnoz Nedir? Hipnoz Ne Demek? Hipnoz Çeşitleri Nelerdir?

Hipnotize çeşitleri

a) Geleneksel Hipnoz Nedir:

Geleneksel hipnoz yöntemi terapistlerin en sık uyguladığı hipnoz çeşitlerinden biridir. Genellikle en etkili sonuçlar veren hipnoz çeşitlerinden biri olarak bilinir. Bu tür özellikle terapistlerin uygulaması için kolay bir yoldur. Ayrıca bu hipnoz türü o kadar kolaydır ki, insanlara bu türü öğrenirken uzun eğitimler bile verilmesi gerekmez. Her hipnoz türü her insanda olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bu hipnoz türü içinde uygun olmayan insanlar vardır. Özellikle yüksek analitik ve mantık muhakemesi geniş olan insanlarda bu basit yöntem işe yaramayacaktır.

b) Erickson Hipnoz Nedir:

En sık uygulamalardan biri ise Erickson Hipnozdur. Bu hipnoz çeşidi tamamen komutlarla uygulanan bir hipnozdur. Terapiyi yapan kişi tarafından kişinin sürekli bilinçaltına mesajlar göndererek, kişiyi yönlendirmeye çalıştığı bir hipnoz türüdür. Bu hipnoz yöntemi oldukça iyi bir irade ve direnci de istemektedir. Odaklanmak ve gevşemek bu hipnozun başlaması için gerekli olan şeylerdendir. Dolu bir zihin ile Erickson hipnozu başlatılamaz. Gereksiz bir düşünce bile anında bu hipnozu kesebilecektir.

c) NLP:

Ayrıca NLP’ de hipnoz çeşitlerinden biri sayılır. Hipnozun en gelişmiş türlerinden biridir. Diğer hipnoz türlerinin aksine uzun süreli bir eğitim gerektirir. İyi planlanmamış bir NLP terapisi sonuç vermeyecektir. Her adımının planlı ve eğitimli uzmanlar tarafından yapılması gerekir. NLP ile insanların ulaşmayı hedefledikleri her konuda sonuç almak mümkündür. İnsanların özellikle son yıllarda sıkça kullandıkları bir hipnoz tekniği olan NLP, bilinçaltının yönlendirmesiyle başlıyor. Bunun yanında gelişmiş bir hipnoz türü olduğu için, hem yapanın hem yaptırılanın iyi bir eğitim döneminden geçmesi gerekiyor. Çünkü terapiye uygun hale getirilmeyenler, NLP’ ten sonuç alamayacaklardır. NLP ayrıca sigarayı bırakma, zayıflama, depresyondan kurtulma gibi sorunlara yardımcı olmasıyla da biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER