İNSANLIK TARİHİNİN EN ZALİM DİKTATÖRÜ MAO ZEDONG kimdir?

İNSANLIK TARİHİNİN EN ZALİM DİKTATÖRÜ MAO ZEDONG kimdir?

1893 yılında Çin'in Human eyaletinde doğdu. Babası zengin bir kişiydi. 13 yaşına kadar sabahları tarlada çalışan öğleden sonraları da okula giden Mao Zedong, 1911 yılında Guomindang ordusuna katıldı. Bu ordu 1912 yılında Mançu Hanedanı'nı devirerek cumhuriyet ilan etti. Mao, Marksist fikirlerle de öğretmen okulunda okurken tanıştı; bu fikirler Pekin'e yaptığı bir gezi sırasında pekişti; bu gezi aynı zamanda ÇKP'yi kuracak olan öncülerle tanışma fırsatı verdi Mao'ya.

Çin'de 100.000 komünist, 1934 yılında ülkenin kuzeyine doğru tam bir yıl sürecek olan 10 bin kilometrelik uzun bir yürüyüş başlattı.

Ancak menzillilerine vardıklarında bu sayının sadece ve sadece % 10'u hayatta kalmıştı. Yani bu yürüyüşte milliyetçilerle girilen vs.çatışmalar neticesinde yol boyunca yaklaşık 90.000 komünist öldü.

İşte geriye kalan bu 10.000 komünist,Çin Mao Zedong'la beraber 1 Ekim 1949 tarihinde komünist Çin Halk CUMHURİYETİ'ni kurdular.

Çin'de 13 Ağustos 1966 tarihinde Mao Zedung Kültür Devrimi ilan etti. Dünyanın en kanlı, en vahşi ve en barbar devriminin diğer tabirle " Kan Banyosu " böylece başlamış oldu.

Mao Zedong, Çin'de komünist gerilla mücadelesinin öncüsü, planlayıcısı ve elebaşıdır. 400 milyonluk Çin'de gerçekleşen Kültür Devrimi adını verdiği KAN, ZULÜM ve VAHŞET onun eseridir.

Bu zalim, resimlerde de İngilizce olarak yazıldığı üzere sadece 4 yılda 45 milyon ve 33 yıllık yöneticiliği sırasında 78 milyon kendi insanını katleden bir zalimdir.

Aslında kültür devrimi denen olay tam 10 yıl devam etti ve bu tarihi kayıtlara " On Yıllık Kaos " olarak geçti.

Bu zâlimin düşünce kaynağı ise insan soyunun maymundan geldiğini iddia eden şu SOYSUZ İngiliz Charles Darwin idi. 

Düşünür Klaus Mehnert, Çin'deki yönetim anlayışı ile ilgili olarak şöyle bir tesbitte bulunmaktadır :

" Komünizmin Kara Kitabı " adlı eserin 617. sayfasında, Çin'de bu dönem yaşanan olaylarla ilgili olarak insanın kanını donduracak olaylardan bakın nasıl bahsediliyor:

"".........Hepsi ölüme mahkum edilen devrim karşıtları, bütün halkın davet edildiği açık duruşmalarda, kızıl muhafızlar tarafından parçalanıyordu. Halk ise bu esnada öldür, öldür diye bağırıyordu.

Kızıl muhafızlar bazen parçaları kızartıp yiyor ya da hala canlı olan mahkumun gözleri önünde ailesine yediriyordu; herkes eski mülk sahibinin karaciğerinin ve kalbinin yendiği ziyafetlere ve konuşmacının yeni kesilmiş kafalardan yapılmış bir kazık dizisi önünde konuştuğu toplantılara davetliydi..

Çin'de yamyamlığa varacak kadar nefret ve vahşet hakimdi..........""

""........Çin sosyalizminin temeli, Darwin'e ve Evrim Teorisine dayanmaktadır......""

Zulmedenlere meyletmeyin yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allahtan başka dostlarınız yoktur. Sonra ondan da yardım göremezsiniz. (Hûd Sûresi 113.Âyet i Kerim'e)

HAYATI HAKKINDA KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

İşte böylesine sıra dışı bir lider bugün dünyanın bir numaralı ekonomik gücü olmaya çalışan dev Çin Halk Cumhuriyeti'ni kuruyordu. Mao'nun hayatı hakkında bugüne dek çok sağlıklı, tarafsız ve bilimsel bir eser yoktu.  30 yıl gibi BBC'nin dış haberler muhabirliğini yapan Philip Short 1970 ve 1980'li yıllarda Çin'de çalışarak bu ülkeyi sık sık ziyaret eden bir isim olarak bu konuda şu ana dek hazırlanmış en iyi biyografiye imza attı. Philp Short'un  adlı eseri İthaki Yayınlarınca Yavuz Alogan'a tercüme ettirilerek Türkçeye kazandırıldı.

YENİLGİ VE BOZGUNLAR YAŞAMIŞ BİR LİDER

Siyasi mücadelenin ilk yıllarında Sosyalizmi tanımayan Mao, bu siyasi fikirle tanıştıktan sonra anarşizme duyduğu sempatiyi bir yana atıp, Sağcı Karşıtı Kampanya, Büyük İleri Atılım, Kültür Devrimi gibi isimler verdiği metotlarla çeşitli sosyo ekonomik projeler geliştirdi. Bu projeler sayesinde güçlü, müreffeh ve eşitlikçi bir Çin okluşturmayı hedefliyordu. Mao ve tarartarlarının düşlerini uygulamaya geçirecek hakimiyeti elegeçirmesi kolay olmadı. Yenilgiler, bozgunlar ve sürgünler yaşadılar. Ama geleneksel Çin muhafazarkarlığını yıkarak ortaya yeni bir devlet çıkartmayı başardılar. Onun kurduğu Çin kendi halkı büyük bir sefalet içinde ucuz işgücüyle sürünmesine rağmen bugün ABD ve AB ekonomisi karşısında en büyük alternatif. Kimi ekonomi kurmaylarına göre ise geleceğin hakim ekonomik gücü olmayı başaracak... 

Ancak kimilerine göre de Mao'nun projeleri başarısızdı ve Çin'in asıl gelişimi onun ölümünden sonra başladı. Muhalifleri, Mao'yu on milyonlarca Çinlinin ölümüne sebep olmakla, Çin kültürüne, toplumuna, iktisadına ve dış ilişkilerine zarar vermekle suçladılar. Pragmatist bir lider olan Mao, uluslararası çatışmalara taraf olduğu için Çin dışında da tepki topladı. Stalin'in kendine kazık atacağını sezen ve ABD ile temas kurmaktan çeinmeyerek yandaşlarının bile öfkesini üstüne çeken Mao'nun siyasi manevralarının ekonomik dönüşüm getirmediğini iddia eden ve günümüz Çin Halk Cumhuriyeti'nde Maoist siyasetten gitgide uzaklaşıldığını idda edenler ve ölümünden sonra Mao'nun Çin siyasetinde etkisinin azaldığını savunanlar da az değil.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 17:38
banner12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER