Kuruluş Osman'da geçen Alişar Bey (Kerimüddin Alişir) kimdir, tarihte ne zaman ve nasıl öldü?

Kuruluş Osman dizisiyle gündeme gelen karakterlerden biri de Alişar Bey oldu. Kuruluş Osman'da adı geçen Alişar Bey'in, Germiyanoğulları Beyliği'nin kurucusu 1. Yakup Bey'in babası Kerimüddin Alişîr olduğu tahmin edilmektedir. Peki, Kuruluş Osman'da geçen Alişar Bey kimdir, tarihte ne zaman ve nasıl öldü?

Kuruluş Osman'da geçen Alişar Bey (Kerimüddin Alişir) kimdir, tarihte ne zaman ve nasıl öldü?

Kuruluş Osman Alişar kimdir? Alişar Bey kimdir, tarihteki yeri nedir? ATV'nin yeni başlayan dizisi Kuruluş Osman tarihi karakterleriyle de dikkat çekiyor. Dizide yer alan tarihi kişiler daha önce yaşanmış olaylara göre kurgulanıyor. Peki, dizide yer alan karakterlerden birisi olan Alişar Bey kimdir? Oyuncu Saruhan Hünel'in canlandırdığı Alişar hakkında merak edilenler…

KURULUŞ OSMAN ALİŞAR KİMDİR?

Kuruluş Osman'da adı geçen Alişar Bey'in Germiyanoğulları Beyliği'nin kurucusu 1. Yakup Bey'in babası Kerimüddin Alişîr olduğu tahmin edilmektedir. Tarihi kaynaklarda Kerimüddin Alişîr (Alişar Bey) hakkında şu bilgiler yer almaktadır:

Kerimüddin Alişîr, Selçuklu askeri, Muzaffereddin bin Alişîr'in oğlu, Germiyanoğulları Beyliği'nin kurucusu I. Yakub Bey'in babasıdır. Kerimüddin Alişir Selçuk ümerasındandır. IV. Kılıç Arslan zamanında Pervâne Muineddin Süleyman kendisine karşı koyanları II. İzzeddin Keykavus taraftarlığı ile itham ederek İlhanlılar'a birer birer katlettirmiştir. Selçuklu şehzadeleri arasındaki taht mücadelerine karşı olan Kerimüddin Alişîr de Konya'da o meydanda Moğol kumandanı Alıcak tarafından öldürülmüştür.
Germiyanlı Kerîmüddin Alişîr’in, 1264 yıllarında Selçuklu Veziri Muînüddin Süleyman Pervâne’nin şikâyetiyle Konya’da diğer Selçuklu emîrleriyle beraber Moğollar tarafından öldürüldüğü bilinmektedir.

Gazi Osman Şah Eskişehir'e gidince, Eskişehir hükümet merkezi oldu ve şehirde pazar kuruldu. Eskişehir'in, Kütahya eyaletine bağlı olduğunu ileri süren Kütahya Bey'i Germiyanoğlu Alişar Bey, adamlarından birini Eskişehir'e gönderip, pazarda satılan mallardan vergi almak istedi. Gazi Osman Bey, gelen adamı kovdu ve pazar memurlarına ekmek parası diye her yükten ikişer akça alınmak üzere bac resmi koydu.

Bu meseleden dolayı Osman Şah ile, Germiyanoğlu arasında küçük bir çatışma oldu ve tabii kazanan yine Osman Bey...
Kütahya ve başka taraflardan gelen Türkmenler, Karacahisar'a yerleştiler. Bundan sonra Osman Gazi bazen Eskişehir'de, bazen Söğüt'te, bazen de Karacahisar'da oturur, memleketin gelişmesine, adaletin yayılmasına ve halkın haklarının korunmasına çalışırdı. Bu suretle şehirler şen, yollar emin ve halk rahatlık içinde idi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER