Marketlerde KDV indirimi denetimi yapıldı

Türkiye genelinde uygulamaya giren gıda ürünlerinin KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e düşmesi ile birlikte gözler marketlerdeki etiketlere çevrildi. Uygulamayı denetlemek için yurdun dört bir yanında çalışmalar başlatıldı.

Marketlerde KDV indirimi denetimi yapıldı

Türkiye genelinde uygulamaya giren gıda ürünlerinin KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e düşmesi ile birlikte gözler marketlerdeki etiketlere çevrildi. Uygulamayı denetlemek için yurdun dört bir yanında çalışmalar başlatıldı.

İstanbul, Üsküdar'da Zabıta Ekipleri, denetimler kapsamında marketlerdeki ürünlerde KDV indirimi yapılıp yapılmadığı, ürün fiyatlarının karşılaştırılması, etiket fiyatı ile kasa fiyatının tutup tutmadığı ve son kullanım tarihi gibi konularda kontroller gerçekleştirdi.

Zabıta Amiri Salih Akbulut, temel gıdada KDV'nin düşürülmesi sonrası başta zincir marketler olmak üzere ilçe genelinde denetimler yaptıklarını belirterek, "Usulsüzlük tespit etmemiz durumunda gerekli yaptırımları uygulayacağız. Ayrıca müşteriler usulsüz uygulamaları hem Ticaret Bakanlığı hem de bağlı oldukları il müdürlüklerine bildirebilirler. Ekiplerimiz, 7/24 esaslı olmak üzere denetimlerini artarak sürdürecek." dedi.

Markette alışveriş yapan Sevgi Koçak, denetimlerden memnun olduğunu fakat ücret indirimlerinin hala beklediği standartlara gelmediğini söyledi.

Denetimin yapıldığı bir marketin müdürü Mehmet Portakal ise "KDV indirim kararı sonrası fiyatlarımızı güncelledik. Etiketlere de gördüğünüz gibi yansıttık. Müşterilerimiz de alınan karardan ötürü memnun." diye konuştu.

Zabıta ekiplerinin denetimlere devam edeceği belirtildi.

Kasada kesilen kdv incelendi

Kasada kesilen fişlerin KDV oranının yüzde 1 kesilip kesilmediğini inceleyen ekipler, raflardaki etiket fiyatlarının kasada aynı olup olmadığını kontrol etti.

Satışa sunulan ürünlerin son kullanma tarihlerine de dikkatle bakan ekipler, eksiklikleri tutanakla kayıt altına aldı.

Baran Dergisi

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER