Orhan Bey'in hayatı hakkında bilinmeyenler! Orhan Gâzi'nin Hanımları ve Çocukları

Orhan Bey'in hayatı hakkında bilinmeyenler! Orhan Gâzi'nin Hanımları ve Çocukları

Orhan Bey kimdir?

Orhan Bey ya da Orhan Gazi 1281'de Söğüt'te dünyaya geldi. Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahıdır. 1324 ile 1362 yılları arasında beylik yapmıştır.

Babası Osman Gazi'den 16.000 km² olarak aldığı devleti, oğlu I. Murad'a 95.000 km² olarak bırakmıştır.

Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi ve Malhun Hatun'un oğludur. Sarışın, uzun boylu ve mavi gözlü, halk tarafından çok sevilen, ulemaya saygılı, merhametli bir hükümdar olarak tanımlanır. Sık sık halkın arasına karıştığı, ve dertlerini dinlediği söylenir. Babası Osman Gazi'nin vefatı üzerine 1326'da bey olmuştur. Orhan Bey'e Şücaeddin, "İhtiyareddin" ve "Seyfeddin" unvanları verilmiştir. Ölüm tarihini 1359, 1360, 1361 ve 1362 gösteren kaynaklar da vardır.

"Sultan" unvanını kullanan ilk Osmanlı padişahının I. Murad olduğu kabul edilmektedir; lakin bazı kaynaklar Orhan Bey'i "sultan" unvanını kullanan ilk Osman padişahı olarak kabul etmektedir. Hatta, onun adına darb edilen sikkede "Sultan-ı Azam Orhan Bey" yazılmaktadır; ve üstelik, Orhan Bey'e ait olan bir tuğra'da "Sultan Orhan" yazılmaktadır. Hatta İbn-i Batuta, Osman Gazi'yi "ilk sultan" olarak adlandırmaktadır.

Orhan Bey'in eşleri kimdir? 

 Orhan Bey'in eşlerinin isimleri Asporça Hatun, Nilüfer Hatun, Theodora Hatun ve Eftandise Hatun’dur.

Orhan Bey'in çocuklarının isimleri ise şöyle:  Süleyman Paşa, I. Murad, Şehzade İbrahim, Şehzade Halil, Şehzade Sultan, Şehzade Kasım, Şehzade Eyüp, Fatma Hatun, Hatice Hatun.

Orhan Bey'in ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun başına I.Murad gelmiştir.

Nilüfer Hatun 1283-1383 yılları arasında yaşamıştır.  Yarhisar Tekfuru'nun kızı olan Nilüfer Hatur, Orhan Gazi'nin eşi ve I. Murad'ın annesidir. Holofira isminin Türkçeleştirilmiş hali Nilüfer'dir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER