Şeyh Edebali kimdir ve ne zaman öldü?

Şeyh Edebali'nin hayatı, Kuruluş Osman dizisi ile beraber bir kez daha gündeme geldi. Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış İslam ilahiyatçısı-din bilgini olan Şeyh Edebali Osmanlı Devleti'nin fikir babası olarak biliniyor. Rabia Bala Hatun'un babası ve Osman Gazi'nin kayınbabası olan Şeyh Edebali, Celaleddin-i Rumi ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi dönemin büyükleri ile aynı zamanda yaşadı. Osman Gazi'nin Osmanlı Devleti'nin kuruluş müjdecisi olan rüyayı yorumladığı ile de bilinen Şeyh Edebali 120 yaşlarında vefat etti. İşte, Şeyh Edebali'nin tarihi hayatı hakkında merak edilenler.

Şeyh Edebali kimdir ve ne zaman öldü?

Şeyh Edebali (1206-1326), Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı-din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası, Râbi'a Bala Hâtun'un babasıdır. Osmanlı Devleti'nin fikir babası.

NE ZAMAN VE NASIL ÖLDÜ?

120 yaşlarında Bilecik'te vefat eden Şeyh Edebali, dergâhının zikir odasına gömülmüştür. Vefatından bir ay sonra kızı, dört ay sonra da damadı Osman Gazi vefat etti. Bilecik'te ve Eskişehir'de adına türbeler yapıldı.

Onun Osman Gazi'ye vasiyeti ve Osman Gazi'nin oğlu Orhan Gazi'ye vasiyeti, Osmanlı Devleti'nin mayasını oluşturan Ahilik felsefesinin güzel bir ifadesidir. Ahi lideri olan Şeyh Edebali, aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin ilk kadısı ve müftüsüdür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER