Sultan Alparslan'ın çocukları kaç tane kaç kere evlendi?

TRT ekranlarında başlayan Uyanış: Büyük Seluklu dizisi ile birlilte Sultan Aplarslan'ın hayatı, çocukları ve eşleri de merak konusu oldu. Savaş meydanında hancerlenerek şehit olan Sultan Alparslan'ın yerine oğlı 1. Melikşah geçmiştir. Aka Hatun ile evli olan Sultan Alparslan'ın11 çocuğu olmuştur.

Sultan Alparslan'ın çocukları kaç tane kaç kere evlendi?

Malazgirt'te Bizans ordusunu bozguna uğratarak 1071'de Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Alparslan, devlet adamlığının yanında kahramanlığı, öngörüsü ve üstün savaş stratejileriyle ön plana çıkıyor. Peki, Sultan Alparslan kimdir? İşte, Sultan Alparslan'ın hayatı...

Horasan Meliki Çağrı Bey'in son eşinden dünyaya gelen ve amcası Tuğrul Bey'in yerine 27 Nisan 1064'te Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci hükümdarı olan Sultan Muhammed Alparslan, 42 yaşında elde ettiği büyük başarıyla dünya tarihinin geleceğine yön verdi.

Selçuklu Sultanı Alparslan çocukları

Melikşah ,Tacüddevle Tutuş,İzzeddin Arslan Argun,Böri Bars,Tuğrul,Ayaz,Togan,Arslan,Tekiş,Ayşe,Züleyha,Fülane Hatun

Sultan Alp Arslan, Karahanlılar arasındaki iç mücadele ve Selçuklu topraklarına yaptıkları baskınları önlemek üzere 1072 yılının Eylül ayı sonlarında 200.000 kişilik büyük bir orduyla Türkistan bölgesine sefere çıktı. Seferde bir süre kuşatma altında tuttuğu Barzam (Berzem) kalesini teslim aldı. Huzuruna çıkan kale kumandanı Yusuf Hârizmi tarafından, çizmesine sakladığı küçük bir hançerle ağır şekilde yaralanan Alp Arslan dört gün sonra da hayatını kaybetti.

Türkmen takviminde 2002 yılından Temmuz 2008'e kadar Ağustos ayı Alp Arslan olarak adlandırılmıştır.

Merv şehrinde olduğu düşünülen mezarın tam yeri bilinmemektedir.

Eşleri

Aka veya Seferiye Hatun

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER