Tekiş kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu Sultanı Melihşah'ın kardeşi Tekiş (Tutuş) kimdir?

Melik Tekiş tarihte kimdir? Pazartesi gnü TRT 1 ekranlarında izleyicisiyle bulaşan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi reytingleri alt üst etmeye devam ediyor. Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah ve dönemindeki Batınilerin hainlikleri ile birlikte siyasi olayları konu alan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Melik Tekiş'i Kuruluş Osman dizisinden tanınan oyuncu Atılgan Gümüş oynayacak. Peki Melik Tekiş kimdir? Tarihte Melik Tekiş kimdir? İşte Melik Tekiş’in hayatı.

Tekiş kimdir? Uyanış Büyük Selçuklu Sultanı Melihşah'ın kardeşi Tekiş (Tutuş) kimdir?

I. Tutuş veya Tacüddevle Ebu Said Tutuş (ö. 1095) Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Alp Arslan'ın oğlu ve birinci Suriye Selçuklu Devleti hükümdarı.

Babası Büyük Selçuklu Devleti sultan Alp Arslan'dı. Tutuş kardeşi Melikşah tarafından 1079 yılında Şam kentine Selçuklu emiri olarak tayin edildi. Ancak 1085 yılında Türkiye Selçuklu Devleti'nin kurucusu olan Kutalmışoğlu Süleyman Şah Antakya'yıı ele geçirdikten sonra bütün .Suriye'ye sahip olmak istedi. Süleyman Şah bu amaçla Halep'i kuşattı. Kentin valisi olan İbn-i Huteyti Tutuş'tan yardım istedi. Tutuş yanına Selçukluların yetenekli kumandanlarından Artuk Bey'i (Artuklu Beyliği'nin kurucusu) alarak 4 Haziran 1086 tarihinde Halep yakınlarında Süleyman Şah'la karşılaştı (Ayn Seylem Savaşı).

Süleyman Şah savaşta yaşamını kaybetti. Tutuş Halep'i eline geçirerek kendisini Suriye'nin sultanı ilan etti.

Ancak Melikşah Suriye'ye gelerek bölgeyi tekrar Büyük Selçuklu Devleti'ne bağladı. Tutuş Şam'a geri çekilmek zorunda kaldı.

Tutuş 1094 yılında Büyük Selçuklu Devleti tahtına geçen yeğeni Berkyaruk'la saltanat mücadelesine girdi. 1095 yılında Berkyaruk'un ordularıyla Rey kenti yakınlarında yaptığı savaşı kaybederek öldü. Tutuş’un ölümünden sonra küçük oğlu Dukak Şam’da saltanatını ilan etti. Bu duruma isyan eden büyük oğlu Rıdvan Halep'i ele geçirdi. Böylece Suriye Selçuklu Devleti Halep Melikliği ve Şam Melikliği olmak üzere iki kola ayrıldı.

Günümüzde Çorum ili Dodurga ilçesi sınırları içinde aynı isimde (Tutuş) bir köy vardır. Bu köyün Tutuş tarafından kurulmuş olduğu söylenmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER