UZAK DURMAMIZ GEREKEN İÇEÇEKLER

UZAK DURMAMIZ GEREKEN İÇEÇEKLER

UZAK DURMAMIZ GEREKEN İÇEÇEKLER

ALKOL VE ALKOLLÜ İÇECEKLER
Bilim insanları, alkolün kullanıcıya verdiği zararlar göz önünde tutulduğunda, uyuşturucudan bile daha tehlikeli olduğunu açıkladı. Alkolün en fazla tahribata neden olduğu organ beyindir. Alkolün doğrudan etkisi mantıklı düşünme, karar verme ve hareket etme yeteneklerini bozmasıdır. Bu etkiler, alkol alımının hemen ardından görülür ve ciddi kazalar, yaralanmalar ve hatta ölümlere neden olmaktadır. Alkol, beyin hücrelerini öldürdüğü için zamanla beyin küçülür, hafıza zayıflar. Erken yaşlanma ve bunamaya neden olur. Kanser riskini çok büyük oranda artırır. Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine davetiye çıkarır ve bunlar gibi sonu ölüme varan yüzlerce zararı vardır.
Gazlı İçecekler
Günümüzde gazlı içecek tüketimi oldukça artmış neredeyse su yerine tüketilmeye başlanmıştır. Tadından dolayı 7’den 70’e çoğu insanın tükettiği asitli ve gazlı içecekler insan sağlığını olumsuz etkilediğinden dolayı uzmanlar tarafından önerilmemişdir. Gazlı içecekler aşırı şeker içerdiği için sağlığa zarar vermektedir, hiçbir şekilde besleyici ve faydalı yanı bulunmamaktadır. Market raflarında özenle dizilmiş gazlı içecekler, içeriğindeki maddelerden dolayı da bağımlılık yapmaktadır. İçerisinde şeker oranı oldukça yüksek gazlı içecekler, insülin seviyesinde yükselme, kalp rahatsızlıkları, diyabet, erken yaşlanma, yüksek kolestrol ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara da neden olmaktadır. Gazlı diyet içeceklerde tatlandırıcı olarak bulunan aspartam denilen madde duygu bozuklukları, kusurlu doğumlar ve epilepsi gibi hastalıklara da sebep olmaktadır. Gazlı içeceklerde bulunan diğer bir madde olan kafein, uykusuzluk, sinirlilik durumu ve düzensiz kalp atışı gibi durumlara neden olur.

Şekerli içecekler
Şeker; şeker pancarından elde edilen, “beyaz şeker” olarak adlandırdığımız ve yarı yarıya fruktoz ile glukozdan oluşan bir bileşikdir. Protein, yağ, vitamin ve mineral gibi hiçbir besin öğesi içermeyen posa içeriği de olmayan boş kaloridir. Bunun yanı sıra şeker günümüzde en çok tükettiğimiz besin maddelerinden biridir. Her gün birçok kez çayımıza, kahvemize attığımız şeker, yediğimiz tatlılar, içtiğimiz gazlı içecekler ve içeriğini bilmediğimiz paketli gıdalarda da bulunmaktadır. Dolayısıyla şeker tüketirken yaşadığımız en büyük sorun, günde ne kadar tükettiğimiz konusunda net bir fikrimizin olmamasıdır. Zira şekerin fazla tüketimi diyabet ve kanser riskini artırır ve vücudun savunma sistemini zayıflatır. Şeker tüketiminin kontrol altına alınmaması vücudun tüm sistemlerinde birçok hastalığa davetiye çıkaracaktır.

Enerji İçecekleri
Enerji içecekleriyle ilgili en önemli sorun, içerdiği kafein miktarıdır. Kahve sıcak olduğu için yavaş yavaş tüketilir. Ancak enerji içeceği soğuk olduğu için kısa sürede aşırı miktarda tüketiliyor. Bu da kafein zehirlenmesi olasılığını artırır. İçeriğindeki kafein nedeniyle sıvı kaybının derinleşmesine yol açan enerji içecekleri, kalp hızını artırarak kalp ritmini bozar. Enerji içecekleri ile ilgili bir başka sorun da alkolle birlikte alınmasıdır. 18 - 29 yaş aralığındakilerin yüzde 70'i enerji içeceğini alkolle karıştırıyor. Bunun yol açtığı sorunlardan biri, enerji içeceğinin alkolün etkisini bastırması nedeniyle sarhoş olunduğunun geç anlaşılmasıdır. Enerji içeceklerinin içeriğinde 2 adet espresso'ya eş değer kafein; kalpte çarpıntı, ellerde titreme, ritim sorunlarına, hatta ani ölümlere yol açabilir.
Milkshake
Milkshake’ler ilk yapılmaya başlandıklarında içerisine atılan birkaç top dondurmanın makinede ezilerek yoğun sıvı haline getirilip üzerine krem şanti veya başka türlü kremalar koyulmak suretiyle oluşturulan içeceklerdi. Yani dondurma sevenler bu sayede onu aynı zamanda soğuk bir içecek gibi de içebiliyorlardı. Sonralar da yapay olarak üretilmeye başlayan ve içerisinde yoğun bir şekilde tatlandırıcı bulunan Milkshake’ler çıkmaya başladı. Bunun sebebi daha ucuza mal olabilmesi ve yapımının daha kolay olmasıydı. Aynı zamanda bir kalori yığını olan milkshakeler özellikle çocuklarımız için çok zararlıdır. ABD'nin Men's Health adlı dergisinin 'en zararlı 20 içecek' listesinde ilk sırayı 2010 kaloriye sahip bir milkshake aldı. Yer fıstığı, çikolatalı dondurma, süt ve farklı şuruplara sahip içeceğin içinde 63 gram doymuş yağ, 153 gram şeker yer alıyor. Bir bardağı 30 çikolatalı kurabiye kadar kalori taşıyor.
Soda
Soda genellikle maden suyuyla karıştırılan bir içecektir. Maden suyunda sodaya nazaran birçok mineral vardır ve bu mineraller vücuda çok faydalıdır. Soda ise içilebilir bir suyun karbondioksit karıştırılmış halidir. Sodalara ayrıca bazı tatlandırıcılar da eklenir. Bu tür sitrik tatlandırıcıların asit seviyesi, portakal suları ve diğer gazlı içecekler ile benzer düzeydedir. Yiyeceklerdeki asit miktarı, özellikle de diş sağlığını olumsuz etkileyebilir ve çürüklere neden olabilir. Her ne kadar orta düzeyde alımlarda dikkate değer bir zarar görmeyi beklemesek de, tatlandırılmış sodaların “sadece su” olmadığını vurgulamakta fayda var. Bu içeceklerin uzun süreli ve aşırı tüketimleri sağlık sorunlarına neden olabilir; bu nedenle bunları uzun süreli veya aşırı miktarda tüketenlerin bir diş hekimine danışmasında fayda olabilir.
Neskafe
Nescafe gibi yapay ve katkı maddeleri barındıran kahveler, sağlımız açısından oldukça tehlikelidir. İçerisinde bulunan kavrulmuş kakao, süt tozu, melanin ve kafein gibi maddeler insanların sağlığı için zararlıdırlar. Kafein, insanların beynini etki altına alıp bağımlılık yapan bir maddedir. Melanin ise, kavrulmuş sütün tekrar eski beyazlığına dönmesi için kullanılır. Ancak melanin maddesi petrolde bulunur ve insan sağlığında olumsuz etkiler bırakır. Ayrıca nescafe içerisinde bulunan şeker oranı da çok yüksek olduğundan karaciğer yağlanmasına ve damar tıkanıklığına sebep olabilir.

Meyve Kokteyl
Bu ürünlerin çoğunda az miktarda gerçek meyve suyu bulunuyor. Bunların temel içeriği su ve yüksek fruktozlu mısır şurubudur. Bu içecekler birçok alkolsüz içeceğe benziyor, kalori ve şeker bakımından zengin, besin değeri açısından fakirdir. Bu tür şekerli meyve içecekleri obezite ve obeziteye bağlı sağlık problemlerine yol açar.

Paket Meyve Suları
Meyve sularını saklanabilir kılmak için tek yol, oksijeni dışarıda bırakmak adına koruyucular kullanılmasıdır. Hazır paket halinde satılan bu meyve sularında bol katkı maddesi, früktoz ve kimyasallar vardır. Früktoz, kan şekerini çok hızlı yükselten ve pankreası, böbrekleri yoran bir maddedir. Bu madde ile çeşitli kimyasalların birleşmesi meyvemsi bir tat yaratırken, kanser başta pek çok hastalığa karşı bizi savunmasız bırakır.

NOT
Yukarda bahsi geçen içeceklerin yanı sıra normal şartlarda fayda sağlayacak su, süt, taze sıkılmış meyve suyu, ayran vb. sağlıklı içeceklerin; hijyenik olmayan, son kullanma tarihi geçmiş olarak, vücuda uygun olmayan vakitlerde ( gece uyumadan hemen önce süt içmek, aç karnına greyfurt benzeri asitli meyvelerin sularını içmek ) ya da vücudun kapasitesinin  kaldıramayacak miktarda tüketim yapmak bizlerin sağlığını bozan etkide bulunacaktır.
Tüm okuyuculara sağlıklı ve mutlu bir hayat duasıyla…

HürAvaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER