YETİŞKİNLERDE YÜKSEK ATEŞ

Yüksek ateş, bireyin vücut sıcaklığında genellikle bir hastalık nedeniyle meydana gelen geçici artışa verilen isimdir. Ateş, kendi başına bir hastalık değildir, onun yerine başka tıbbi durumların belirtilerinden birisidir. Ateşin yüksek olması, hemen her vakada bireyin vücudunda olağan dışı bir sürecin devam ettiğine dair bir işarettir.

YETİŞKİNLERDE YÜKSEK ATEŞ

Yüksek Ateş Nedir

Yüksek ateş, bireyin vücut sıcaklığında genellikle bir hastalık nedeniyle meydana gelen geçici artışa verilen isimdir. Ateş, kendi başına bir hastalık değildir, onun yerine başka tıbbi durumların belirtilerinden birisidir. Ateşin yüksek olması, hemen her vakada bireyin vücudunda olağan dışı bir sürecin devam ettiğine dair bir işarettir.

İnsanlarda vücut ısısını beyinde hipotalamus adı verilen bir bölge ayarlar. Hipotalamus normal vücut ısısının ayar noktasını bir termostat gibi yükselttiğinde yüksek ateş ortaya çıkar. Bu süreç başladığında birey üşüme duygusu hissetmeye başlar, kat kat giyinebilir ya da bir battaniyeye sarılabilir veya daha fazla vücut ısısı üretmek için titreyebilir. Bu sürecin sonucunda bireyin vücut ısısı yükselir.

İnsanların vücut ısısını normal değeri gün boyunca değişikdir. Sabahları daha düşük değerlerden öğleden sonra ve akşamları daha yüksek değerlere doğru kayar. Normal şartlar altında 37 C ortalama değer olarak kabul edilse dahi, 36.1 dereceden 37.2 dereceye kadar değişen değerler de normal kabul edilebilir. Eğer ateş değeri 39, 4 C veya daha üzerindeyse doktora başvurmak gereklidir.

Bundan daha düşük yüksek ateş değerlerinin yanı sıra birey başını öne doğru eğildiğinde boyun tutulması ile ağrı, idrar yaparken karın ağrısı veya genel ağrı, sürekli kusma, konvülsiyonlar, nöbetler, nefes almada güçlük, göğüs ağrısı, parlak ışığa karşı normal dışı veya beklenmedik hassasiyet, şiddetli baş ağrısı, özellikle hızla kötüleşen sıradışı deri döküntüsü veya kafa karışıklığı belirtileri görülürse, acilen doktora başvurmalıdır.

YÜKSEK ATEŞİN NEDENLERİ

İnsanlarda yüksek ateş görülmesinin birkaç nedeni vardır. Bu nedenler arasında bakteriyel bir enfeksiyon, bir virüsün varlığı, difteri, tetanoz, aselüler boğmaca, (DTaP), dünya çapında meydana gelen korona virüs (covid 19) veya pnömokok aşısı sonrası, sıcak vurması, kötü huylu bir tümör, romatoid artrit ve gibi bazı iltihaplı durumlar nedeniyle bireyin eklemlerinin iç yüzeyinin iltihaplanması, yüksek tansiyon veya nöbetleri tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler ve çeşitli ilaçların kullanılması sayılabilir.

Bazı vakalarda ise ateşin nedeni tespit edilemez. Üç haftadan daha uzun süre devam eden ateşi olan bireyler için, doktor tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir değerlendirmeden sonra bir neden belirlenemezse, tanı nedeni bilinmeyen ateş olabilir.

YÜKSEK ATEŞİN BELİRTİLERİ

Ateşi çıkan kişilerin en belirgin şikâyeti titreme ve üşümedir. Perifer damarlarda daralma sonucu el ve ayak gibi uzuvlarda üşüme meydana gelir. Kaslarda da kasılmaya bağlı olarak seğirmeler gözlenir. Kişilerin kalp atışları ve buna bağlı olarak metabolizmaları hızlanır. 37 dereceyi geçen ateşlerde metabolizmada %10-12 oranında artış gözlenir. Vücudun sıvı ve kalori ihtiyacı artar. Kalp ve solunum sistemine ek yük bindiği için vücut yorulur ve halsiz düşer.

Ateşin en sık görülen belirtileri aşağıdaki gibidir:

*Titreme *Üşüme *Kalp atışlarında hızlanma *Terleme

*Baş ağrısı *Kas ağrısı *İştah kaybı *Halsizlik ve yorgunluk

*Acı hassasiyetinin artması *Uyuşukluk *Konsantrasyon bozukluğu * İdrarda koyulaşma

Bu belirtilere aşağıdaki semptomlar da eşlik ediyorsa acilen bir hastaneye başvurmak gereklidir:

*Işığa karşı aşırı hassasiyet *Boyunda sertlik ve ağrı *Bulantı, Kusma, Karın ağrısı *Döküntü Nefes darlığı

*Dehidrasyon * Nöbet *Zihinde bulanıklık, Baş dönmesi *Kas krampları

YÜKSEK ATEŞTE EVDE TEDAVİ

Bireyler yüksek ateş süresince kendilerini veya çocuklarını daha rahat ettirmek için birkaç adım atabilir.

Öncelikle bol sıvı tüketmek önemlidir. Yüksek ateş vücutta sıvı kaybına ve dehidrasyona neden olabilir, bu nedenle su, meyve suları veya et suyu içilmesi tavsiye edilir. Bunlar vücudun kaybettiği vitamin ve minerallerin de yenilenmesine yardımcı olacaktır.

İyileşmek için bireyin dinlenmesi gereklidir. Gereksiz aktiviteler vücut ısısını yükseltebilir.

Birey kendisini serin tutmalıdır. Hafif giysiler giymek, oda sıcaklığını serin tutmak ve sadece bir ince çarşaf veya hafif bir battaniye ile uyumak yardımcı olabilir.

YÜKSEK ATEŞ TEDAVİ EDİLMEZSE

Vücut sıcaklığının normal değerlerin üzerine çıkması yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Vücut sıcaklığı normal değerlerinin üstüne çıkmaya başlamasıyla ciltte solukluk, titreme, üşüme, kalp atım sayısı ve solunumda artma görülürken; ateş yükseldikten sonra deride kızarma, susama, huzursuzluk, iştahsızlık, yorgunluk, kas ağrısı ve halsizlik oluşur. Bu durumun uzun süre devam etmesi kişide kilo kaybına neden olur. İlerleyen daha uzun süreçlerde yüksek ateş iç organlara zarar verebilir.

Vücut sıcaklığının 41 derece ulaşmasına hiperpireksi denir ve vücut sıcaklığı 42 dereceye ulaşınca durur beyindeki sinir hücrelerinin çoğu ölür. Beyinde kalıcı hasarlara neden olur.

Vücut sıcaklığı daha da yükselirse solunum merkezi de etkilenerek solunumun durmasına neden olur, hasta vefat eder.

HürAvaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER