Yüzyıllar Önce Yaşamış Yeşil Renkli İki Çocuğun Gizemli Hikayesi

Günümüzden neredeyse 900 sene önce İngiltere'de yaşanmış, yeşil renkte iki çocuğun başrolünde olduğu bir olay, bugün bile gizemini koruyor.

Yüzyıllar Önce Yaşamış Yeşil Renkli İki Çocuğun Gizemli Hikayesi

12. yüzyılda, İngiltere'deki Woolpit Kasabası'nda yaşanan bir olay, tarihin büyük gizemlerinden biri olarak, bugün bile sırrını korumaya devam ediyor.

İKİ YEŞİL ÇOCUK BULUNUR

Kral Stephen döneminde, bu ufak kasabada iki çocuk bulunur. Biri kız, diğeri erkek olan bu çocuklar kardeştir. Çocuklar normal bir görünüşe sahiptir ancak tek bir farkla... Cilt renkleri tamamen yeşildir. Onları görünce hem dehşete kapılan hem de meraklanan köylüler çocukları kasabaya getirir ancak bu tuhaf kardeşlerle bir türlü iletişim kuramazlar. Sebebi ise iki çocuğun da bilinmeyen bir dilde konuşuyor olmasıdır. Oldukça bitkin görünen çocuklara yiyecek bir şeyler verirler fakat ikisi de bir şeyler yemek konusunda oldukça isteksizdir. Sonradan fark ederler ki çocuklar yalnızca çiğ fasulye yemeyi seviyordur.

SÜREKLİ AĞLAMAKTADIRLAR

1100'lü yılların ortalarında yaşanan bu olaya kimse anlam veremez. Çocuklar nereden gelmiştir, neden renkleri yeşildir, konuştukları dil nedir ve neden sadece çiğ fasulye yemektedirler? Bu sorular tüm bölgede büyük merak uyandırır. Çocuklar sürekli ağlamaktadır ama dertlerinin ne olduğu da belirsizdir.

ERKEK ÖLÜR, KIZ HAYATTA KALIR

O dönem olayı kayda geçiren Rahip William, erkek çocuğun çok tedirgin olduğunu ve oldukça uyuşuk durduğunu, kız olanın ise iletişime daha açık ve daha iyi durumda göründüğünü söyler. Zaten kısa bir süre sonra erkek çocuk ölür. Kız olan ise yavaş yavaş sağlığına kavuşmaya başlar, bir süre sonra İngilizceyi öğrenir. Hatta yıllar sonra evlenir ve çocuk sahibi bile olur. Teninin yeşil rengi de bir süre sonra kaybolmuştur.

GÜNEŞİN HİÇ PARLAMADIĞI BİR YERDEN GELMİŞLER

İleriki zamanlarda kasabaya nereden ve nasıl geldikleri sorulduğunda, güneşin hiç parlamadığı bir yerden geldiklerini ve orada ışığın alacakaranlık gibi olduğunu söyler. Rahip William, çocuğun evlerini "St. Martin'in Toprakları" olarak adlandırdığını kayıt eder. Çocuk, orada her şeyin yeşil olduğunu da eklemiştir. Çocuk anlattılarında; babalarının sığırlarına çobanlık yaptıkları bir sırada yüksek bir ses duyduklarını söylemiştir. Sonrasında ise bir çukura düştüklerini ve kendilerini farklı bir yerde bulduklarını, sığırları bir mağaraya götürdüklerini ve orada kaybolduklarını, duydukları çan sesini takip ettiklerinde ise buraya çıktıklarını anlatır.

ARSENİK YATAKLARINDAN ŞÜPHELENİLİYOR

Gizemi sonraki yıllarda da bir türlü aydınlatılamayan konu ile ilgili farklı görüşler vardır. Bir iddiaya göre o tarihte bölgede bulunan arsenik yatakları olayın sorumlusudur. Arseniğin tam olarak zararlarının ve nasıl işlenmesi gerektiğinin bilinmiyor olması, böyle zehirlenme vakalarına sebep olmuş olabilir. Arsenik zehirlenmesinde, benzer şekilde yeşil ten rengi ve akli dengenin kaybedilmesi gibi semptomlar sık rastlanan durumlardandır.

HİZMETÇİLİK YAPTIRILMIŞ OLABİLİRLER

Bir diğer teori ise çocuklara bir evde kölelik koşullarında hizmetçilik yaptırıldığı, bebekliklerinden beri burada tutuldukları için dış dünyayı hiç bilmedikleri ve bunun sonucu olarak yaşadıkları koşulların etkisiyle bu halde olduklarıdır.

Woolpit'in yeşil çocukları ile ilgili her teori, olayın bir kısmını açıklasa da başka bir kısım açıkta kalmaktadır. Bu olay, geçtiğimiz yüzyıllar boyunca kitapların, şarkıların ve hatta bir operanın bile konusu olmuştur.

haberler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER